Římskokatolická
farnost Polička

Svatba

Pokud chcete uzavřít sňatek v kostele před církví a před Bohem, chceme vám v první řadě poblahopřát k tomuto rozhodnutí. V druhé řadě vás upozorňujeme, že byste se měli přihlásit duchovnímu správci farnosti asi tak půl roku před svatbou, abyste si zarezervovali termín a domluvili způsob přípravy na manželství. Příprava zpravidla probíhá během asi šesti setkání, aby se snoubenci seznámili s tím, jak chápe manželství katolická církev, a mohli se pro něj zodpovědně rozhodnout.

Abyste se mohli vzájemně odevzdat v katolickém kostele, musíte splňovat následující dva základní předpoklady:

• alespoň jeden z vás musí být členem římskokatolické církve.
  • ani jeden z vás by neměl být rozvedený (v některých případech je sňatek i tak možný, především pokud první svatba byla úřední a nikoli svátostná).

Katolický sňatek probíhá v kostele, nikoli v přírodě, a je slavnostním prohlášením muže a ženy, že spolu chtějí žít až do smrti a že ochotně od Boha přijmou děti.

Smíšené manželství: můj snoubenec či snoubenka není katolík

Pokud je pouze jeden ze snoubenců katolík, je třeba, aby se před sňatkem zavázal k tomu, že bude pečovat v manželství o svoji víru a že k ní povede i své případné potomky. Konkrétně podepisuje toto prohlášení:

Prohlašuji, že ve svém zamýšleném manželství budu zachovávat a rozvíjet svou víru a žít podle ní. Budu se upřímně snažit, jak to ode mne má víra vyžaduje, aby naše děti byly pokřtěny a vychovány v katolické církvi. Budu respektovat náboženskou svobodu a svědomí svého partnera (partnerky) a budu se starat o jednotu a stálost manželství a o udržování rodinného společenství.

Nekatolický partner se k ničemu nezavazuje, ale musí být srozuměn se závazkem svého protějšku.

dnes
sobota 16. říjen 2021