MENU||| |||
Římskokatolická
farnost Polička
25. 4. 2022farnostpolicka.cz /

Parabeseda

Bible – starý a nesrozumitelný nebo stále aktuální text, který má co říct i dnešnímu člověku? Jak by mohl vypadat Ježíšův příběh, kdyby se odehrál dnes? Jaké jsou největší úskalí při překladu Bible a lze v ní nelézt něco překvapivého i po letech překládání?

Nejen na tyto otázky bude ve čtvrtek 19. května od 19:00 v Divadelním klubu v Poličce odpovídat Alexandr Flek.

Alexandr Flek absolvoval studia biblistiky v Praze a v Uppsale a nyní je doktorandem v oboru starozákonní teologie na Vrije Universiteit Amsterdam. Patnáct let vedl překladatelský tým, který vytvořil jeden z nejnovějších českých překladů bible – Bible 21, neboli bible pro 21. století. Cílem tohoto překladu bylo přinést nadčasové poselství Bible v současné, čtivé češtině. Usiluje o maximální věrnost původním hebrejským, aramejským a řeckým textům, zároveň však chce oslovit dnešního čtenáře – ty, kteří jsou zvyklí čerpat z Knihy knih inspiraci pro každý den, i ty, kdo ji otevírají poprvé. 

A proč Parabeseda? Protože Alexandr Flek je také autorem Parabible. Že nevíte, co to je a zní to podezřele? Sám autor o ní říká:  „Parabible je dílčí, zaujatou, subjektivní, ale vážně míněnou odpovědí na otázku: Jak by mohl vypadat Ježíšův příběh, kdyby se odehrál dnes.“ A ještě dodává: „Reflektoval jsem původní záměr biblického textu: vyprovokovat čtenáře k reakci, překvapit, konfrontovat, rozesmát nebo rozčílit.“

V průběhu besedy se dotkneme témat překladu bible, jejímu pochopení v dnešním, rychle se měnícím světě, i toho, jak mohou její texty zasáhnout náš život. Setkání je vhodné jak pro věřící, tak i hledající, jak pro ty, kteří bibli znají, tak pro ty, kterým je cizí nebo nepochopitelná.

Vstupné dobrovolné.

Zde krátká videopozvánka přímo od Alexandra Fleka.

dnes
pondělí 20. březen 2023
Slavnost sv. Josefa
Texty: 2Sam 7,4-5a.12-14a.16 // Zl 89(88) // Rim 4,13.16-18.22 // Mt 1,16.18-21.24a
Bohoslužba 18:00 Sv. Jakub
zítra
úterý 21. březen 2023
4. týden postní
Texty: Ez 47,1-9.12 // Zl 46 // Jan 5,1-3a.5-16
Bohoslužba 7:00 kaple na faře
pozítří
středa 22. březen 2023
4. týden postní
Texty: Iz 49,8-15 // Zl 145 // Jan 5,17-30
Bohoslužba 18:00 kaple na faře
zobrazit další