Zářijová farní pouť

Cíl: přiblížit se Bohu skrze krásu umění, přírody, modlitbu a společenství se spoluputujícími farníky

Odjezd: 23. září 2023 v 7:30 z nádraží v Poličce

Program:

Prohlídka a společná modlitba v kostele sv. Petra a Pavla v Jedovnici.

Jedovnický kostel je moderní učebnicí sakrálního umění konce 20. století. Tehdejší farář P. František Vavříček povolal v té době neznámé umělce, aby moderně vyzdobili interiér jedovnického kostela. V Mikuláš Medek a Jan Koblasa vytvořili oltář. Jan Koblasa je také autorem nového presbytáře – oltáře, svatostánku, ambonu, svícnů i sedadel pro kněze a ministranty. Leptaná okna v presbytáři jsou dílem Josefa Istlera, oltářní mřížka (dnes zábradlí na kůru) je od Karla Nepraše. Další úpravy v lodi prováděl brněnský umělec Ludvík Kolek. Každý detail interiéru má svou duchovní myšlenku. Např. obětní stůl se svými zužujícími se plochami je znázorněním věty z evangelia: "Těsná je brána a úzká cesta, která vede k životu". (Mt 7,14)

Prohlídka a společná modlitba v kostele sv. Josefa v Senetářově

Jde o jeden z mála kostelů postavených v období komunistické vlády v tehdejším Československu. Stavba byla provedena podle návrhu brněnského sochaře a malíře Ludvíka Kolka. Kostel byl dokončen v červnu 1971, jeho užívání bylo však povoleno jen pod podmínkou, že nedojde k jeho slavnostnímu vysvěcení. Kostel z betonu a skla má bílé stěny, vyzdobené 14 abstraktními obrazy křížové cesty od Mikuláše Medka. Autorem kněžiště a tyrkysového triptychu nad oltářem je architekt Ludvík Kolek. Do kostela byla také přenesena cenná plastika sv. Josefa ze staré kapličky.

Společný oběd v restauraci Olšovec v Jedovnici

Odpolední program bude třeba zvolit podle fyzické zdatnosti. Budou tyto možnosti:

• vydat se pěšky poutní sedmiradostnou cestou z Lelekovic do Vranova (4,4 km)
  • nechat se dovézt autobusem do Vranova a po jeho prohlídce se usadit např. v Hospůdce BYLO NEBYLO (s vlastní výrobou zákusků, koláčů, dortů, sušenek a obložených chlebů) nebo se vydat do místního Samovýčepu „pro dobré lidi"
  • společná modlitba růžence

Farní putování završíme mší svatou od 16:00 v poutním chrámu Narození Panny Marie ve Vranově.

Přibližná doba návratu do Poličky: 18:30

Cena: za dopravu a prohlídky kostelů 200–300 Kč (bude upřesněno později) Peníze se budou vybírat až v autobuse cestou tam.

Přihlašování již bylo ukončeno.  Ve farní kanceláři - osobně nebo telefonicky na tel. 732 772 260 (nejlépe v pá 9:00-11:00, 13:00-16:00) se můžete hlásit jako náhradníci.

čtvrtek 28. březen 2024
Zelený čtvrtek